Počela realizaciju projekta „Regionalni centar cirkularne ekonomije“
Evropskim zelenim dogovorom (COM/2019/640), EU se obavezala da će ispuniti ciljeve Agende 2030 i Pariskog sporazuma. Ostvarivanje ciljeva ovog sporazuma podrazumeva novu industrijsku politiku zasnovanu na cirkularnoj ekonomiji.
U Srbiji se godišnje proizvede 12 miliona tona otpada, od čega se 10 miliona tona ne tretira na bilo koji način. Prelazak sa linearne na cirkularnu ekonomiju je strateški cilj Republike Srbije. Nacionalni okvir javne politike sastoji se od propisa iz različitih oblasti koji se odnose na elemente i principe cirkularne ekonomije. Ministarstvo zaštite životne sredine je 2019. godine formiralo radnu grupu za cirkularnu ekonomiju sa zadatkom da uspostavi strateški okvir za transformaciju društva na novi model. Principi cirkularne ekonomije su prepoznati u Strategiji pametne specijalizacije u Republici Srbiji (period 2020-2027), Strategiji održivog urbanog razvoja (do 2030), Programu razvoja cirkularne ekonomije u Republici Srbiji (period 2022-2024) gde se pored ostalih aktivnosti, predviđa uvođenje koncepta cirkularne ekonomije u lokalne samouprave. Najveća prepreka za prelazak na cirkularnu ekonomiju na lokalnom nivou je nizak nivo svesti i nedovoljni kapaciteti ključnih aktera:
S tim u vezi, REDASP je 1. marta u partnerstvu sa Gradom Kragujevcem započela realizaciju projekta „Regionalni centar cirkularne ekonomije“ koji finansira Češka Republika u okviru razvojne saradnje. Cilj projekta je promocija principa cirkularne ekonomije i jačanje kapaciteta ključnih aktera Grada Kragujevca u ovoj oblasti osnivanjem Regionalnog centra za cirkularnu ekonomiju. Projekat doprinosi ostvarivanju nacionalnih ciljeva, ciljeva održivog razvoja u skladu sa tematskim prioritetima Češke razvojne saradnje i Programom zaštite životne sredine Grada Kragujevca 2023-2033 i stvoriće osnovne uslove za dalji razvoj kapaciteta grada/regiona za prelazak na cirkularnu ekonomiju. Ciljne grupe su javni sektor (lokalne samouprave regiona, javna komunalna preduzeća, organizacije za podršku biznisu) i industrija (MSP), ali i građani.
Projekat se sastoji od četiri međusobno povezane komponente:
· - izgradnja kapaciteta lokalnih aktera u oblasti cirkularne ekonomije,
· - jačanje svesti o važnosti cirkularne ekonomije,
· - planiranje i programiranje u oblasti cirkularne ekonomije i
· - osnivanje centra za cirkularnu ekonomiju