25.06.2013 | REDASP

KANCELARIJA U BRISELU:Speak up 2! - Konferencija o medijima na zapadnom Balkanu i Turskoj

Stanje u medijima u državama zapadnog Balkana i Turskoj znatno je pogoršano tokom poslednje dve godine. Tome je doprinela ekonomska kriza, ali i nedostatak političke volje da se ova oblast uredi. Političari i medijski profesionalnci saglasni su da je sloboda izražavanja i medija osnova demokratije.

Srbiju, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Makedoniju, Albaniju i Tursku uglavnom muče isti problemi - medijskih zakona ima, ali se ne sprovode, nasilje i pretnje novinarima su učestali, državna moć često se koristi protiv slobode izražavanja, medijsko tržište ne radi na odgovarajući način, a teška ekonomska situacija stavlja novinare pred etičke izazove.

Problemi postoje ne samo u zemljama kandidatima, već i u državama članicama EU, zbog čega, prema rečima evropskog komesara za proširenje Štefana Filea, ne bi trebalo da postoje dvostruki standardi. On je podsetio da je tokom protekle dve godine Evropska unija nastojala da pomogne medijijma na zapadnom Balkanu kroz politčku i finansijsku podršku. Reforme zakonodavstva i  uređenje medijske scene imaju visok prioritet u izveštajima Evropske komisije o napretku zemalja, a dodatni pritisak na političare Unija pokušava da izvrši i kroz pregovore o poglavljima 23. i 24. koja se odnose na pravnu reformu i ljudska prava i slobode. Kada je o finansijsko – tehničkoj pomoći reč, ističe File, Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA) prilagođen je i potrebama medija.

Loša situacija u javnom infrmisanju je, prema rečima Dunje Mijatović izaslanice OEBS-a za slobodu medija, poziv na uzbunu svima. Mnogi problemi u medijima i sve češće maltretiranja novinara posledica su loših propisa, koji se, kako je istakla, donose na brzinu i netransparentno. Politička volja je ključ reforme, pa je situacija utoliko lošija kada političari poriču da problemi postoje. Ona je upozorila na tešku finansijsku situaciju u medijima u javnom vlasništvu i sporu digitalizaciju. Mijatovićeva je načelno prokomentarisala medijske propise u nekoliko zemalja, pa čak i upitala da li Hrvatska u ovoj oblasti ispunjava standarde EU, ali, zanimljivo je, nije se posebno osvrnula na zakone u Srbiji.

Osim o napretku i spornim pitanjima, na drugoj Speak up konferenciji diskutovalo se i o novim medijima, odnosno prednostima i opasnostima novinarstva na društvenim mrežema. U debati posvećenoj ulozi parlamenta u zaštiti slobode izražavanja govorio je i potpredsednik Narodne akupštine Republike Srbije Žarko Korać. On je ovom prilikom ukazao na to da je medijsko zakonodavstvo u rukama srpske Vlade, a ne parlamenta, ali i na netransparentnost vlasništva informativnih kuća i sve učestalije korišćenje medija kao sredstva za obračun sa političkim neistomišljenicima.

Mada su konferenciji prisustvovali predstavnici institucija, medija i organizacija iz svih država regiona, u fokusu je, zbog aktuelninh političkih dešavanja, bila Turska.

Speak up 1Speak up 2Speak up 3


Izvor: Kancelarija opština Centralne Srbije u Briselu

Podeli/Cuvaj
Culinary Trail
Rurall
NRGCOM
Podsticanje primene hibridnih sistema grejanja i hlađenja korišćenjem plitke geotermalne energije u Dunavskom regionu – Danube GeoHeCo
EU Integracije
Fostering Innovation in the Danube Region through Knowledge Engineering and IPR Management - KnowING IPR
Stvaranje ADRION brenda u turizmu: Zadovoljiti svih pet čula
Međuregionalne mreže elektromobilnosti za niskougljeničnu međugradsku mobilnost – EnerMOB
INSiGHTS
ITI Strategija
WIDE projekat
EU PRO+
Unapređenje investicionog ambijenta u gradu Kragujevcu
Počela realizacija projekta Podrška poboljšanju poslovnog okruženja na teritoriji Pomoravskog okruga
Jacanje kapaciteta lokalnih aktera i mladih u domenu Kohezione politike EU
Podrška konkurentnosti i razvoju turizma u centralnoj Srbiji-Šumadiji i Pomoravlju
Podrška ugostiteljskom sektoru sa teritorije grada Kragujevca u ublažavanju posledica pandemije COVID 19
InnoHPC
Savetnik za žensko preduzetništvo
Dani šumadijske šljive Stragari
Norveška za Vas
eGUTS
Mentoring - sektori prerađivačke industrije 2019
Javne Nabavke
Unapredjenje  kapaciteta za primenu Evropske konvencije o predelu
Strategija održivog razvoja Šumadije i Pomoravlja 2011-2021
preduzetnicki servis
IPARD na dlanu- Bilteni
Brosura
Copyright © 2010. Regionalna Agencija Za Ekonomski Razvoj Šumadije i Pomoravlja.
web design & development: Linea Soft