NOVA METODOLOGIJA PRISTUPNIH PREGOVORA
Nova metodologija pristupnih pregovora formalno je usvojena na sastanku Saveta za opšte poslove (GAC), 25. marta 2020. godine. Zasniva se na sledećim principima:
- veća kredibilnost (More credibility);
- snažnije političko upravljanje (A stronger political steer);
- dinamičniji proces (A more dynamic process) i
- predvidivost i uslovljavanje (Predictability, positive and negative conditionality).
Pregovaračka poglavlja su grupisana u šest tematskih klastera, što ujedno predstavlja i glavnu novinu. Prvi klaster poglavlja se odnosi na vladavinu prava, dok se ostali klasteri odnose na unutrašnje tržište, konkurentnost i inkluzivan razvoj, životnu sredinu i infrastrukturno povezivanje, poljoprivredu i kohezionu politiku i spoljnu politiku. Poglavlja 34 (Institucije) i 35 (Ostala pitanja) i dalje će biti tretirana zasebno.
U novoj metodologiji, kao i do sada, ostaje institut suspenzivne klauzule. Osim toga, na insistiranje pojedinih država članica, predložen je princip reverzibilnosti, ukoliko se proceni da je došlo do značajnog nazadovanja u određenoj oblasti. U cilju pružanja podsticaja, predviđeno je da zemlje, koje budu dovoljno napredovale u zadatim reformama, budu postepeno uključivane u EU politike, programe i tržište, uz veću finansijsku podršku i ulaganja.
Republika Srbija je formalno prihvatila novu metodologiju u septembru 2020. godine. Nakon održanih rasprava i konsultacija, dokument o primeni revidirane metodologije proširenja na pristupne pregovore sa Crnom Gorom i Srbijom usvojen je na sastanku Saveta EU 6. maja 2021. godine, a prva međuvladina konferencija sa Srbijom, u skladu sa novom metodologijom, održana je 22. juna 2021. godine. Tom prilikom je konstatovano da je Klaster 1 otvoren, imajući u vidu da su sva poglavlja koja ga čine, otvorena u ranijem periodu. Međuvladina konferencija, na kojoj je otvoren Klaster 4 (Zelena agenda i održiva povezanost), održana je 14. decembra 2021. godine.