Mera 7 - Diversifikacija poljoprivrednih gazdinstava i razvoj poslovanja

 

Intervencije u okviru ove mere teže poboljšanju mogućnosti za zapošljavanje u ruralnim područjima. One su usmerene na glavne probleme ruralnih područja, koji su analizom identifikovani i definisani na sledeći način:

  1. nedostatak mogućnosti za zapošljavanje;
  2. visoka zavisnost od poljoprivrede;
  3. opadanje kvaliteta i dostupnosti osnovnih usluga i infrastrukture.

Analize ruralnog turizma pokazuju da on doprinosi ruralnoj ekonomiji i ima veliki potencijal za dalji razvoj. Fokus diverzifikacije u okviru IPARD II programa će biti ruralni turizam zbog postojanja duge tradicije podrške kroz nacionalne šeme, kao i zbog velikog potencijala i potrebe za daljim razvojem tog sektora.

Diverzifikacija ruralne ekonomije kroz viši nivo usluga i aktivnosti u ruralnom turizmu će smanjiti zavisnost prihoda od poljoprivrede i obezbediti uslove za stabilan dodatni prihod. Ova vrsta podrške će doprineti manjoj ekonomskoj i socijalnoj ugroženosti ruralnih područja. Sa druge strane, aktivnosti u ruralnom turizmu proširuju obim dodatnih usluga dostupnih ruralnom stanovništvu, kao i usluga i proizvoda koji se zasnivaju na tradicionalnom znanju, tehnologiji, prirodnim resursima i kulturnom nasleđu.

Opšti ciljevi mere

  1. povećanje stepena diverzifikacije i razvoja ekonomskih aktivnosti u ruralnim područjima kroz razvoj poslovnih aktivnosti, uz mogućnost stvaranja novih radnih mesta i direktno uvećanje prihoda gazdinstva i domaćinstva;
  2. poboljšanje kvaliteta života u ruralnim područjima i shodno tome, smanjenje depopulacije ruralnih područja.

Specifični ciljevi

  1. investiciona podrška za razvoj turističkih objekata i usluga za poljoprivredne proizvođače i druge privredne subjekte u ruralnim područjima, a stoga i proširenje ekonomskih aktivnosti u zemlji u oblasti ruralnog turizma;
  2. podrška razvoju turističkih i rekreativnih aktivnosti, naročito za porodični i dečji turizam.

Кorisnici ove mere su:

  1. fizička lica registrovana kao poljoprivredni proizvođači u ruralnim područjima ili članovi poljoprivrednog gazdinstva koja diverzifikuju svoje aktivnosti, bilo da su poljoprivredne ili nepoljoprivredne;
  2. mikro i mala pravna lica, kao što je definisano u Zakonu o računovodstvu koja su osnovana ili rade u ruralnim područjima. Definicija mikro i malih pravnih lica je prikazana u Prilogu 5. Takođe, pravna lica, istog raspona, osnovana izvan ruralnih područja, su prihvatljiva za podršku ako se podržane investicije/aktivnosti nalaze u ruralnim područjima.

Specifični kriterijumi prihvatljivosti

Maksimalan kapacitet u broju ležajeva, u svim registrovanim objektima za smeštaj, ograničen je do 30 individualnih ležajeva po korisniku.

Prihvatljivi troškovi:

  1. izgradnja i unapređenje nepokretne imovine;
  2. kupovina nove opreme i nameštaja, uključujući i specijalnu opremu i nameštaj za osobe sa invaliditetom i decu;
  3. kupovina novih mašina, mehanizacije i opreme za održavanje turističkog mesta i pejzaža, za turističke i gastronomske svrhe, uključujući i IT hardver i softver do njihove tržišne vrednosti;
  4. investicije u spoljašnje i unutrašnje prostore kao što su igrališta i odgovarajuća oprema;
  5. opšti troškovi, kao što su naknade za arhitekte, inženjere i druge konsultantske naknade, studije izvodljivosti, sticanje patentnih prava i licenci do 12% od vrednosti ukupnih prihvatljivih troškova, od kojih su troškovi biznis planova prihvatljivi do 5%, ali ne više od 2.000 evra;6) investicija u obnovljive izvore energije (izgradnja instalacija i opremanje), mora biti deo projekta za turizam.

Prihvatljive aktivnosti:

Investicija u izgradnju i/ili rekonstrukciju i/ili opremanje objekata za pružanje turističkih i ugostiteljskih usluga, kao što su sobe, restorani i drugi objekti, uključujući i objekte za skladištenje, prodaju, rekreaciju, držanje životinja, igranje, turističke kampove, poboljšanje spoljašnjih prostora (za jahanje, ribolov na površinskim vodama, biciklizam, tematske rute, staze za jahanje) i druge objekte/mehanizaciju, mašine i opremu u svrhu turizma/ugostiteljstva, itd.

Intenzitet pomoći i stopa učešća EU

Intenzitet pomoći, izražen kao udeo javne podrške u prihvatljivim troškovima investicije iznosi do 65%. Stopa kofinansiranja EU je 75% od javne pomoći.

Кorisnici mogu da prijave više od jednog projekta tokom trajanja IPARD II programa. Prijava za naredni investicioni projekat može se podneti nakon finalizacije (konačne isplate) prethodnog investicionog projekta.

Кorisnik može zahtevati podršku, bez obzira na ukupnu vrednost investicije, za prihvatljive troškove u okviru sledećih granica:

  1. minimalni iznos 5.000 evra;
  2. maksimalni iznos 300.000 evra.

Кorisnik može podneti do tri projekta i da primi ukupnu podršku u iznosu od maksimalno 400.000 evra javne podrške iz IPARD II programa.


Prvi Javni poziv u okviru mere 7

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Uprava za agrarna plaćanja, raspisuje prvi Javni poziv za podnošenje zahteva za odobravanje projekta za IPARD podsticaje za diverzifikaciju poljioprivrednih gazdinstava i razvoj poslovanja. Tekst javnog poziva, priloge i obrazsce možete preuzeti sa sledećih linkova:

Culinary Trail
Rurall
NRGCOM
Podsticanje primene hibridnih sistema grejanja i hlađenja korišćenjem plitke geotermalne energije u Dunavskom regionu – Danube GeoHeCo
EU Integracije
Fostering Innovation in the Danube Region through Knowledge Engineering and IPR Management - KnowING IPR
Stvaranje ADRION brenda u turizmu: Zadovoljiti svih pet čula
Međuregionalne mreže elektromobilnosti za niskougljeničnu međugradsku mobilnost – EnerMOB
INSiGHTS
ITI Strategija
WIDE projekat
EU PRO+
Unapređenje investicionog ambijenta u gradu Kragujevcu
Počela realizacija projekta Podrška poboljšanju poslovnog okruženja na teritoriji Pomoravskog okruga
Jacanje kapaciteta lokalnih aktera i mladih u domenu Kohezione politike EU
Podrška konkurentnosti i razvoju turizma u centralnoj Srbiji-Šumadiji i Pomoravlju
Podrška ugostiteljskom sektoru sa teritorije grada Kragujevca u ublažavanju posledica pandemije COVID 19
InnoHPC
Savetnik za žensko preduzetništvo
Dani šumadijske šljive Stragari
Norveška za Vas
eGUTS
Mentoring - sektori prerađivačke industrije 2019
Javne Nabavke
Unapredjenje  kapaciteta za primenu Evropske konvencije o predelu
Strategija održivog razvoja Šumadije i Pomoravlja 2011-2021
preduzetnicki servis
IPARD na dlanu- Bilteni
Brosura
Copyright © 2010. Regionalna Agencija Za Ekonomski Razvoj Šumadije i Pomoravlja.
web design & development: Linea Soft