EU fondovi i programi

Evropska unija je najveći donator u Republici Srbiji sa obezbe]enih više od tri milijarde evra bespovratnih sredstava Republici Srbiji za podršku reformama. Republika Srbija je trenutno korisnik Instrumenta za pretpristupnu pomoć 2014-2020 (IPA II) iz kojeg je okvirno opredeljeno 1,5 milijardi evra kroz akcione programe. Oko 36% sredstava predviđeno je za reforme u oblasti vladavine prava, demokratije i javne uprave, 50% za društveno-ekonomski razvoj i ulaganja u ljudske resurse i 14% za poljoprivredu i ruralni razvoj.

Naša država je korisnik sredstava raspoloživih i kroz Višekorisničku IPA, kao instrument koji podržava inicijative od regionalnog značaja za region Zapadnog Balkana sa opredeljenim sredstvima za period 2014-2020 od gotovo tri milijarde evra.

Programi prekogranične i transnacionalne saradnje podstiču saradnju pograničnih teritorija susednih država (prekogranična saradnja) ili saradnju delova ili celih država (transnacionalna saradnja) na rešavanju pitanja od zajedničkog interesa kao što su kulturna i ekonomska saradnja, turizam, saobraćaj, pružanje usluga u različitim sektorima itd. Republika Srbija učestvuje u sedam programa prekogranične saradnje i dva programa transnacionalne saradnje. U periodu 2004-20016. godina kroz ove programe u Srbiji ugovoreno je više od 220 miliona evra, a za period 2014-2020. EU je za sprovođenje prekogranične saradnje u našoj zemlji opredelila 260 miliona evra. Republika Srbija učestvuje u 11 programa Unije.

Pored navedenih, kao jedna od osnovnih namena IPA instrumenta je izgradnja administrativnih kapaciteta za sprovođenje fondova koji su dostupni nakon pristupanja EU, odnosno, konkretnije, fondova Kohezione politike Evropske unije. Koheziona politika predstavlja glavni investicioni alat Evropske unije za ostvarivanje rasta i razvoja i osnaživanje ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije.


PROGRAMI UNIJE:


Horizont 2020.


Program za konkurentnost malih i srednjih preduzeća – COSME


Program za zapošljavanje i socijalne inovacije


Erazmus


Kreativna Evropa


Evropa za građane i građanke


Evropski zdravstveni program III

 

Fiskalis 2020.


Carina 2020.


Mehanizam civilne zaštite Evropske unije

 

                                     

KOHEZIONA POLITIKA

 Koheziona / Regionalna politika, glavna je investiciona politika Evropske unije i doprinosi: stvaranju novih radnih mesta, poboljšanju kvaliteta života građana i povećanju ukupnog ekonomskog razvoja kako država članica, tako i EU u celini. Ona je takođe izraz solidarnosti, s obzirom da se podrška usmerava na manje razvijene regione i države članice EU - sa ciljem da se osnaži ekonomska, socijalna i teritorijalna kohezija Unije. U decembru 2013. godine uspostavljen je pravni okvir za Kohezinu politiku za period 2014-2020. godina. Za navedeni period, budžet Kohezione politike iznosi 351,8 milijardi evra, a raspoređuje se na 28 država članica, u skladu sa definisanom metodologijom.

U programskom periodu 2014-2020 identifikovana su dva osnovna cilja kohezione politike:

  1. Investicije za rast i radna mesta  i
  2. Evropska teritorijalna saradnja, koja se realizuje kroz prekograničnu, transnacionalnu i međuregionalnu saradnju.

Republika Srbija će sredstva iz pomenutih fondova moći da koristi kada postane članica EU. Pregovori za pristupanje Republike Srbije Evropskoj uniji u oblasti kohezione politike, u smislu ispunjenja zahteva i principa, i pripreme za njeno delotvorno sprovođenje, vode se kroz Poglavlje 22 - Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata.

Osnovni instrumenti kroz koje se podrška sprovodi i usmerava na konkretne programe i operacije su:

  •          Evropski fond za regionalni razvoj (EFRR)
  •          Evropski socijalni fond (ESF)
  •          Kohezioni fond (KF)

OSTALI FONDOVI


Investicioni okvir za Zapadni Balkan (Western Balkans Investment Framework - WBIF)

MADAD

Fond solidarnosti EU - FSEU

Regionalni stambeni program

 

 

 

Culinary Trail
A4SUSSTINO
Rurall
NRGCOM
Podsticanje primene hibridnih sistema grejanja i hlađenja korišćenjem plitke geotermalne energije u Dunavskom regionu – Danube GeoHeCo
EU Integracije
cc
TIM ZA PODRŠKU PREDUZETNIŠTVU
Konkurs za podsticajna sredstva iz Lokalnog fonda za zapošljavanje osoba sa invaliditetom na teritoriji Grada Kragujevca u 2024. godini
Danube COVES
Fostering Innovation in the Danube Region through Knowledge Engineering and IPR Management - KnowING IPR
Stvaranje ADRION brenda u turizmu: Zadovoljiti svih pet čula
Međuregionalne mreže elektromobilnosti za niskougljeničnu međugradsku mobilnost – EnerMOB
INSiGHTS
ITI Strategija
EU PRO+
Unapređenje investicionog ambijenta u gradu Kragujevcu
Počela realizacija projekta Podrška poboljšanju poslovnog okruženja na teritoriji Pomoravskog okruga
Jacanje kapaciteta lokalnih aktera i mladih u domenu Kohezione politike EU
Podrška konkurentnosti i razvoju turizma u centralnoj Srbiji-Šumadiji i Pomoravlju
Podrška ugostiteljskom sektoru sa teritorije grada Kragujevca u ublažavanju posledica pandemije COVID 19
InnoHPC
Savetnik za žensko preduzetništvo
Norveška za Vas
eGUTS
Javne Nabavke
IPARD na dlanu- Bilteni
Brosura
Copyright © 2010. Regionalna Agencija Za Ekonomski Razvoj Šumadije i Pomoravlja.
web design & development: Linea Soft