Batočina

 Batocina grb
Teritorija opštine Batočina smeštena je u središnjem delu Srbije i zahvata istočne delove Šumadije. Ukupna površina opštine je 136 km2, na čijoj teritoriji se nalazi i 10 seoskih naselja. Prema zvaničnom popisu stanovništva sprovedenom 2011. godine, opština Batočina je imala 11760 stanovnika.

Opština Batočina nalazi se na veoma važnim magistralnim prugama: Beograd – Niš – Skoplje i Lapovo –Kragujevac – Kraljevo, kao i putevima: Koridor 10 i Magistralni put Batočina – Kragujevac – – Čačak. Prirodni turistički potencijal, na relativno malom prostoru batočinske opštine, predstavljen je raznovrsnim prirodnim retkostima i lepotama, koje imaju veliki značaj za razvoj turizma. Blago nagnuti delovi i zaravni opštinske teritorije sa svojim prirodnim lepotama, specifičnim geografskim položajem, povoljnim podnebljem, bogatim listopadnim i četinarskim šumama i travnatim delovima, bistrim rečicama i izvorima, raznovrsnim divljačima (naročito u šumi „Rogot“), kulturno-istorijskim znamenitostima, pružaju izvanredne mogućnosti za odmor i rekreaciju i različite vidove turizma, pogotovo lovnog.Antropogeni turistički motivi zasnivaju se na znamenitostima same opštine Batočina i čitave njene teritorije, koja je imala burnu istoriju, kao i na objektima sakralne arhitekture (manastiri, crkve), spomenicima kulture, starim građevinama i dr. Od značajnih antropogenih turističkih motiva batočinske opštine posebno treba istaći pećinu u podnožju Jerininog brda u selu Gradac, srednjovekovne objekte sakralne arhitekture i kulturno istorijske znamenitosti.

Lovačko udruženje „Rogot“ u Batočini, koje je osnovano 1936. godine, znatno doprinosi u razvoju turizma na teritoriji batočinske opštine. Ono gazduje lovištem na teritoriji batočinske opštine koje se prostire na 13.500 ha. Veći deo lovišta je pod šumarcima, a jedna trećina lovišta u ravnici pored Velike Morave i Lepenice. U tom predelu su veštačka jezera-šljunkare i moravišta sa velikim brojem barskih ptica. U ravničarskom delu nalazi se poznati rezervat „Rogot” na površini od 365 ha. Šumski kompleks Rogot poznato je izletište i lovište na pernatu i visoku divljač. Rogot ima istorijsku vrednost za razvoj lovstva u Srbiji, gde je 1896. godine knez Miloš Obrenović osnovao Savez lovačkih udruženja Kraljevine Srbije. Lovište posećuje veliki broj domaćih ali i inostranih lovaca.

na Jerininom Brdu u Gracu, pronađeno je stanište najstarijeg –paleolitskog čoveka.Tom prilikom pronađene su kosti već izumrlih životinja (mamuta), delovi ljudskog fosila sa morfološkim odlikama paleolitskog čoveka, sa alatkama od neglačanog kamena. Ovaj lokalitet,koji se prostire na Jerininom brdu i u njegovom podnožju, blistav je primer kontinuiranog života na jednom mestu. Praistorijska pećina i srednjevekovni grad – utvrđenje u Gracu proglašeno je kulturnim dobrom od velikog značaja. Manastir Grnčarica se nalazi u Prnjavoru. Ovaj srednjovekovni manastir je, prema predanju, podigao kralj Dragutin Nemanjić krajem XIII i početkom XIV veka. U selu Brzanu je, uz pomoć kneza Miloša Obrenovića 1822. godine, podignuta Crkva brvnara, pokrivena šindrom, proglašena je za spomenik kulture, . U potpunosti je sačuvan prvobitni izgled crkve kao i ikonostas u visokoj pozlati. Na Lepeničkom potoku u XIX veku radilo je čak 19 vodenica, od kojih je zubu vremena odolela samo Bratkovska vodenicau Badnjevcu. Datira iz doba prve seobe Srba iz 1690. godine,

U Batočini se nalazi zabavni park „Bora lavirint“, koji obuhvata lavirint površine 7000 kvadratnih metara, sa ukupno 3,5 kilometara staza, šest mostova i kulom osmatračnicom. Pored toga, park obuhvata i  trampolinu (1800 m²) i mini golf terene (1200 m²). 

Investicione lokacije u opštini Batočina

Šuma Rogot – Avantura park

 Investment_opportunities_Batocina.xlsx


Culinary Trail
Rurall
NRGCOM
Podsticanje primene hibridnih sistema grejanja i hlađenja korišćenjem plitke geotermalne energije u Dunavskom regionu – Danube GeoHeCo
EU Integracije
Fostering Innovation in the Danube Region through Knowledge Engineering and IPR Management - KnowING IPR
Stvaranje ADRION brenda u turizmu: Zadovoljiti svih pet čula
Međuregionalne mreže elektromobilnosti za niskougljeničnu međugradsku mobilnost – EnerMOB
INSiGHTS
ITI Strategija
WIDE projekat
EU PRO+
Unapređenje investicionog ambijenta u gradu Kragujevcu
Počela realizacija projekta Podrška poboljšanju poslovnog okruženja na teritoriji Pomoravskog okruga
Jacanje kapaciteta lokalnih aktera i mladih u domenu Kohezione politike EU
Podrška konkurentnosti i razvoju turizma u centralnoj Srbiji-Šumadiji i Pomoravlju
Podrška ugostiteljskom sektoru sa teritorije grada Kragujevca u ublažavanju posledica pandemije COVID 19
InnoHPC
Savetnik za žensko preduzetništvo
Dani šumadijske šljive Stragari
Norveška za Vas
eGUTS
Mentoring - sektori prerađivačke industrije 2019
Javne Nabavke
Unapredjenje  kapaciteta za primenu Evropske konvencije o predelu
Strategija održivog razvoja Šumadije i Pomoravlja 2011-2021
preduzetnicki servis
IPARD na dlanu- Bilteni
Brosura
Copyright © 2010. Regionalna Agencija Za Ekonomski Razvoj Šumadije i Pomoravlja.
web design & development: Linea Soft