Meni je bitno!
Шта
је Кохезиона политика Европске уније?
Кохезиона политика Европске уније представља главну инвестициону политику ЕУ, којом се већ више од три деценије улаже у јачање конкурентности, повећање запослености, смањење неједнакости и одрживо коришћење природних ресурса.
Готово трећина заједничког буџета ЕУ, посредством фондова Кохезионе политике, усмерава се на спровођење развојних стратегија, чији је циљ решавање великог броја изазова с којима се суочава становништво и привреда, тако што покрећу друштвене, економске и еколошке промене.
Тиме се директно доприноси побољшању животног стандарда и већем друштвеном благостању, како на нивоу ЕУ, тако и на нивоу држава чланица.
Обезбеђујући значајна средства за мање развијене регионе, Кохезиона политика представља израз европске солидарности, алат за постизање равномерног територијалног развоја и смањење заосталости региона, који су у најнеповољнијем положају.
Зашто је важна тема Кохезионе политике за Србију?
Разлог је једноставан – након приступања Србије Европској унији, фондови Кохезионе политике постаће веома значајан извор јавних улагања у друштвено-економски развој.
Средства Кохезионе политике биће много већа од оних које Србија тренутно има на располагању.
Зато је за Србију изузетно важно успостављање институционалног оквира и административних капацитета за планирање, програмирање, спровођење, праћење спровођења и вредновање развојних програма и пројеката на свим нивоима власти.
Наш систем мора да буде оспособљен да функционише по јасним и једноставним правилима и процедурама које омогућавају поделу задатака и одговорности између великог броја учесника, као и делотворно трошење средстава.
Корисници ових средства биће јавне и приватне институције и организације на националном, покрајинском и локалном нивоу.
Све информације у вези са процесом приступања Србије Европској унији, публикације и приручници доступни су на https://www.mei.gov.rs/
❓Да ли сте већ чули за Еразмус+ програм?
То је програм Европске уније који омогућава ученицима и студентима да се одређено време школују у иностранству. Они добијају новчану и организациону помоћ како би своје школовање наставили на неком од универзитета који припада европском универзитетском партнерству. Европски систем бодовања обезбеђује да оцене стечене у иностранству могу да се пренесу на студије у домовини.
Школе могу да сарађују са другим школама или организацијама у другим земљама ЕУ. Већина таквих партнерстава захтева учешће најмање три организације из три земље.
Распитајте се код професора или директора своје школе које могућности Еразмус+ пружа за стратешко партнерство.
Можете да се пријавите за стручну праксу у иностранству јер је програм доступан и образовним установама у Србији.
Сваке године, велики број младих грађана Европске уније проведе део приправничког стажа у некој другој земљи ЕУ.
Програм сарађује са предузећима и установама које оглашавају пројекте за које млади могу да се пријаве на: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/
Све информације у вези са процесом приступања Србије Европској унији, публикације и приручници доступни су https://www.mei.gov.rs/
Да ли је ученицима и студентима у Србији доступан Програм Еразмус+?
И те како!
☝Чак 60% свих пројеката у Србији које је подржала Европска унија, а има их више од 14 хиљада, управо су пројекти Еразмус+. Највећи број ових пројеката је из области образовања.
Откад је први Еразмус програм започет 1987. године, више од 5 милиона младих људи искористило је прилике које тај програм пружа.
👉Упознајте се ближе са програмом Еразмус+ на: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/
👉Све информације у вези са процесом приступања Србије Европској унији, публикације и приручници доступни су на https://www.mei.gov.rs/
Које врсте пројеката се могу реализовати кроз Програм Еразмус плус?
То су следећи типови пројеката:
-Заједнички мастер програми (Еразмус Мундус);
-Пројекти изградње капацитета у високом образовању;
-Пројекти изградње капацитета у области младих;
-Пројекти изградње капацитета у стручном образовању и обукама;
-Пројекти изградње капацитета у области спорта;
-Партнерства за сарадњу у области спорта;
-Центри за изврсност у стручном образовању;
-Еразмус+ академије за унапређење образовања наставника;
-Савези за иновације;
-Пројекти свесни изазова будућности;
-Европска омладина заједно;
-Жан Моне пројекти.
Европска комисија на почетку сваког конкурсног рока објављује Програмски водич у коме је детаљно објашњено ко и како може да конкурише.
Водич можете пронаћи на https://erasmus-plus.ec.europa.eu/erasmus-programme-guide
*************************************************
Шта је Европска иницијатива за солидарност и да ли могу да се прикључим?
Европска иницијатива за солидарност (European Solidarity Corps) је програм Европске уније која омогућава младима да, у својим земљама или иностранству, волонтирају или раде на пројектима који су од користи заједницама и људима широм Европе.
Тренутни статус Србије у Европској иницијативи за солидарност подразумева могућности:
-да организације из Србије могу да поднесу захтев и добију ознаку квалитета и остваре предуслов за учешће у ЕИС;
- да организације из Србије буду партнери у области волонтирања и шаљу младе на краткорочне и дугорочне пројекте/активности, као и да - угосте младе из земаља пуноправних учесница програма ЕИС на краткорочним и дугорочним волонтерским пројектима/активностима;
- да млади из Србије волонтирају у земљама пуноправним учесницама програма;
- да млади из земаља пуноправних учесница ЕИС могу волонтирати у Србији.
Више информација можете пронаћи на https://youth.europa.eu/solidarity_en
******************************************************
Шта је ЕУ дијалог са младима?
EУ дијалог са младима „EU Youth dialogue“ је механизам дијалога између младих људи и доносилаца одлука који се одвија у оквиру Стратегије ЕУ за младе.
Ово је начин да се мишљење, ставови и потребе младих повежу са ставовима и политикама ЕУ.
Подржава имплементацију Стратегије ЕУ за младе 2019-2027 која се фокусира на три главне кључне области „повезивање, ангажовање и оснаживање“.
Циљеви младих, који су дефинисани као 11 кључних, су резултат процеса дијалога са преко 50.000 младих људи. Они представљају ставове младих из целе Европе и део су Стратегије ЕУ за младе.
Више информација можеш пронаћи на https://youth.europa.eu/.../eu.../what-eu-youth-dialogue_en
vvvvv